Taustakirjad ja ülesanded

#4 MIKROPLAST - väike tera, suur probleem

04. aprill 2018

See on Roheväljakutse 4. päeva, 5. aprilli taustakiri - siit leiad teema kohta lisainfot ja teksti lõpust päevaülesanded.

  

Täna kutsume sind tutvuma mikroplasti maailmaga. Saad teha inventuuri enda vannitoas ja riidekapis ning avastada viise, kuidas mikroplasti sattumist loodusesse vähendada.


4. päeva loosiauhinnad panevad välja:

          


Arvatakse, et aastaks 2050 leidub ookeanides rohkem plasti kui kalu, sest inimkonna nõudlus plastmassi järele aina kasvab. Kusjuures suur osa plastsaastest meres ei moodusta mitte suuremõõdulised plastpudelid või -pakendid, vaid hoopis kuni 5mm läbimõõduga plastpuru ehk mikroplast.

 

Kuidas mikroplast loodusesse satub?

Üheks mikroplasti tekkeallikaks on ookeanides hulpiv plast, mis aja jooksul merevees väiksemateks tükkideks mureneb ja merepõhja vastupidava purukihi moodustab. Samuti eraldub peenikest plastprügi plastist esemetest, pesuvahenditest, kosmeetikatarvetest, ravimitest ja tekstiilidest.

Mikroplasti väiksuse tõttu ei suuda paljud reoveepuhastifiltrid kõiki plastiosakesi kinni püüda ning sedasi satuvadki vette miljonid väikesed mikroosakesed. Ka suurte üleujutuste ajal, kui kohalikele veepuhastusjaamadele langeb suur koormus, võib mikroplast suunduda koos heit- ja sademevetega ilma puhastusprotsessi läbimata looduslikesse veekogudesse.

Loodusesse sattunud mikroplast jõuab omakorda mereloomade, -lindude ja kalade seedimisteedesse, mis võib põhjustada nende enneaegse hukkumise. Samuti pole kaitstud inimesed, kelle toidulauale võib mikroplast jõuda ka joogivee ja mereandide kaudu.

Mikroplast meie vannitoas

Hügieenitoodetesse on tihtipeale lisatud esmast mikroplasti, st plastpuru, mis ongi spetsiaalselt väikesteks teradeks tehtud, eesmärgiga koorida nahka või hambapasta sees puhastada paremini hambaid. Värvikirevad terad meelitavad meid ostma, samuti aitab plastiku kasutamine pikendada toote säilivusaega. Selliste toodete peal VÕIB kirjas olla “sisaldab mikrograanuleid” või inglise keeles contains micro-beads/micro-granules.

Selleks, et tootjad mikroplasti hügieenitoodetesse ei lisaks, on õnneks astutud konkreetseid samme. Suurbritannias on 2018. aasta jaanuarist keelatud toota mikroplaste sisaldavaid kosmeetika- ja hügieenitooteid, juulikuus keelustatakse nende müümine poodides. Sarnased seadused on kas jõustunud või lähiajal jõustumas Rootsis, USA-s, Uus-Meremaal, Hollandis, Kanadas ja Austrias. Hea uudis on ka see, et paljud tootjad on otsustanud loobuda mikroplasti kasutamisest, eelistades hoopis looduslikke alternatiive (nt peenestatud kreeka pähkli koort, aprikoosikive jne). Sellised tooted tunned kergesti ära “Look for the Zero” logo järgi. Logo-LftZ

Vaata siit lisaks Terevisiooni saatelõiku mikroplastist kosmeetika- ja hügieenitoodetes. 

 

Mikroplast meie riietes

Riidekapis uudistades leiad kindlasti rõivaid, mis on valmistatud sünteetilisest materjalist nagu polüester, akrüül, polüamiid, nailon või elastaan. Spordiriided, venivad retuusid või sukkpüksid, aga ka kampsunid võivad sisaldada sünteetilisi riidekiude. Neid pestes eraldub äravooluvette plastist mikrokiude, mida veefiltrid alati kinni püüda ei suuda. Tegemist on nn teisese mikroplastiga, mis tekib tahtmatult. Ainuüksi akrüülist rõivaste pesemisel võib ühe pesutsükliga eralduda üle 730 000 mikrokiu, mistõttu omavad sünteetilist materjali sisaldavad riided mikroplasti tekkel suurt rolli.

Spetsiaalse pesukoti Guppy Friend kasutamine aitab ühe lahendusena probleemiga võidelda, kuna kott suudab väikesed mikrokiud kokku koguda. Suure tõenäosusega on tulevikupesumasinad ka ise suutelised mikrokiude pesuveest välja filtreerima, kuid vähemalt esialgu on Guppy Friend hea võimalus koheselt probleemiga tegelemiseks. Probleemi lahendamisele aitaks kaasa ka  veepuhastusjaamades veelgi efektiivsemate filtrite kasutuselevõtt, mis mikroplasti kinni püüaks.

 

Mida ise ette võtta?

 • Osta ainult neid riideid, mida sul päriselt vaja läheb, ja eelista looduslikke biolagunevaid materjale, nt puuvilla. Kindlasti püüa vältida polüestrit ja akrüüli, millest eraldub seniste uuringute andmetel kõige enam mikrokiude.

 • Pese sünteetilisest materjalist riideesemeid võimalikult harva ja 30 kraadi juures, soovi korral kasuta spetsiaalset pesukotti.

 • Uut kosmeetika- või nahahooldustoodet ostes jälgi, et see ei sisaldaks mikroplasti. Mikroplastile vihjavatest nimetustest on põhjalik nimekiri siin.

 • Mida teha, kui sul juba on mikroplasti sisaldav toode vannitoas?

1) Kontakteeru tootjaga, et toode tagastada - see annaks firmadele sõnumi, et viimane aeg on mikroplastist loobuda;

2) Kasuta toodet edasi, lubades endale, et järgmisel korral ostad teadlikumalt.

 • Löö kaasa veekoguäärsete alade koristamistalgutel või liitu ühiskondlike organisatsioonidega, kes tegutsevad mereprügi vähendamise nimel.

Austraaliast tuli hiljuti lootustandev uudis, et hiigelvähid ehk antarktika krillid suudavad plastikut seedida väiksemateks osadeks, aidates sellega maailmamerd plastisaastest puhastada. Samas võivad läbiseeditud tükke sööma hakata jällegi veel väiksemad olendid, nt plankton, kelle jaoks plast mürgina mõjub. Seega ei saa me ainult hiigelvähkide abile lootma jääda ning peame keskenduma enda põhiülesandele - vähem saastada.

 

Ülesanne #1 Otsi mikroplasti

Uuri enda igapäevaseid hügieenitooteid (nt hambapastat, näokoorijat, dušigeeli vms) ning vaata, kas nende seas on mikroplasti sisaldavaid tooteid. Otsi toote nimest märksõnu nagu microbeads ja microgranules või vaata, ega seal ei leidu järgmisi koostisosi:

 • Polyethylene​
 • Polypropylene
 • Polyethylene-terephthalate
 • Nylon-12
 • Nylon-6
 • Polyurethane
 • Acrylates Copolymer

Kui huvi suurem, võid uurida veelgi põhjalikumat seda nimekirja. Mida mikroplasti sisaldava tootega edasi teha, saad teada ülalolevast tekstist.

Tagasiside #1

Kirjuta tagasisides, millised tooted su kodus mikroplasti sisaldasid, nt näokoorija, šampoon vms. Soovi korral võid lisaks välja tuua mikroplasti koostisosa nimetuse (näiteks “Garnier Pure Active 3 in 1 kooriv näopesugeel - Polyethylene”).

 

Ülesanne #2 Mikroplasti eksperiment

Kui leidsid enda kodust mikroplasti sisladava toote, tee üks eksperiment. Võta väike kogus plastmassi sisaldavat hügieenitoodet ja eralda sellest mikroplast. Selleks on kaks võimalust:

1) Aseta kohvifilter lehtrisse ning pane väike kogus mikroplasti sisaldavat toodet kohvifiltri põhja. Vala peale kuuma vett ning loputa mikroplast tootest välja.

2) Sega väike kogus mikroplasti sisaldavat toodet läbipaistvas klaasis kuuma veega. Mõne hetke pärast näed, kuidas mikroplast klaasi põhja koguneb. Mikroplasti kättesaamiseks vala suurem osa vett ära, põhja jäänud osakesed kalla majapidamispaberile. Kui mikroplast on heledat värvi, siis võid filtreerimiseks kasutada tihedakiulist tumedat riiet.

Tagasiside #2

Kirjuta tagasisides, kuidas sul katse õnnestus, ning jaga meiega ka pilti tulemusest.

 

Ülesanne #3 Uuri oma riiete koostist

Igal pesukorral ei pese pesumasin riietest välja vaid mustust, vaid ka riidekiusid. Sünteetilisest materjalist riidekiud on samuti tegelikult mikroplast, mis looduses ei lagune. Näiteks 6 kg polüestrist materjali pesemisel vohab igal pesukorral pesuveega minema üle  490 000 mikrokiu, sama koguse akrüüli pesemisel lausa üle 728 000 imepisikese mikrokiu. Kui palju mikroplasti toodad sina pesu pestes?

Mõtle läbi, milliseid tekstiile su pesumasin kõige tihedamini peseb. Kontrolli, mis materjalist need tehtud on ja kas need riided sisaldavad sünteetilisi riidekiude (nt polüamiid/nailon, polüester, akrüül, elastaan/Lycra).

Tagasiside #3

Kirjuta tagasisides, kuidas hindad enda riiete kiusisaldust - kas pesu pestes tekib palju mikroplasti? Mis oli üllatav? Samuti lisa, kas saaksid midagi enda riidekapis või riietepesu harjumustes muuta, et mikroplasti vähem tekiks.

 

Ülesanne #4 Jaga tee-ise kehahooldustoote retsepti

Nahahooldusvahendid ja hügieenitarbed võivad sisaldada lisaks mikroplastidele ka muid aineid, mis meile ja loodusele kasulikud pole. Selle vältimiseks võib kasutada hoopis enda tehtud tooteid, mille koostisosasid saame ise kontrollida. Kas tead mõnda head isetehtud ja looduslikku alternatiivi hambapastale, kehakreemile, nahakoorijale või hoopis deodorandile?

Tagasiside #4

Jaga meiega tagasisides häid isetehtud nahahooldus- ja hügieenitarvete retsepte ja kirjuta, miks just need sulle meeldivad!