Taustakirjad ja ülesanded

#2 HOIA MAAD, MIDA AVASTAD

03. aprill 2018

See on Roheväljakutse 2. päeva, 3. aprilli taustakiri - siit leiad teema kohta lisainfot ja teksti lõpust päevaülesanded.

   

Uutesse paikadesse rändamine on nii põnev! Väikseid vahemaid saab läbida kõndides, kuid kristjanjaakpetersonilikku jalgsirännakut Eestist Hiina ei kujutaks meist vast keegi ette. Samas, lennukiga lendamine pole eriti keskkonnasõbralik - kuidas siis käituda? Tasakaalu leidmine keskkonnasäästlikkuse ja reisimise vahel, turismi mõju keskkonnale ja suveniirid - sellest kõigest täna räägimegi.

Tänase päeva loosiauhinnad panevad välja:

    
 

Reisimine on keskkonnateadlike inimeste jaoks sageli suur valupunkt, kuna mobiilsus ehk liikumine on sageli suure keskkonnamõjuga. Ühe uuringu kohaselt kipuvad keskkonnasäästlike harjumustega inimesed isegi sagedamini ja kaugemale reisima kui need, kelle eluviis nii keskkonnasäästlik pole. Seega on väga raske leida tasakaalupunkti huvide konfliktis, kus omavahel on vastamisi soov avastada maailma ning samas olla keskkonnasäästlik.

Kaugematesse sihtpunktidesse jõudmiseks eelistatakse sageli aja kokkuhoiu ja mugavuse tõttu lendamist. Lendamine on küll kiirem, kuid suurendab ökoloogilist jalajälge mitmekordselt, tootes suures koguses CO2 ja mürareostust. Lendamise negatiivset mõju saab vähendada, kui eelistada otselende, kuna kõige rohkem energiat kulubki just lennuki õhkutõusule ja maandumisele. Lendamise asemel saab sihtpunktidesse reisida busside, laevade, praamidega ja miks mitte ka häälega või sõpradega autot jagades. Rong on samuti heaks alternatiiviks, eriti Euroopas reisides, kus Interrailiga saab sõita pea kõikidesse riikidesse. Lisaks asuvad rongijaamad üldjuhul kesklinnas, tänu millele saab rongilt maha astudes mugavalt kohe linna uudistama asuda. Mööda maad reisides näeb palju rohkem ning saab parema ülevaate tesite riikide maastike, linnade, inimeste ja looduse eripäradest. Kui aga lendamine on siiski tarvilik, vali võimalusel kõige keskkonnasõbralikud lennufirmad. Nendeks peetakse näiteks Lufthansat, EasyJeti ja SASi. Keskonnasõbralikemate lennukimudelite seas on tähelepanu pälvinud Airbus A319 ja Boeing 787 Dreamliner.

Kui sobilik transpordiviis on leitud, oleks mõistlik teha eeltööd ka majutuse valikul. Näiteks on võimalik eelnevalt välja uurida, kui keskkonnasõbralik on huvipakkuv majutusasutus: kas seal sorteeritakse jäätmeid, milline on hoone energiaklass, kas kasutatakse ka taastuvenergiat jne. Kui kodulehelt vastavat infot ei leia, võib küsida otse - nii saame märku anda, et keskkonnasäästlikkus on klientide jaoks oluline. Eestis aitab keskkonnasõbralikke majutusasutusi valida keskkonnamärgis Roheline Võti, kaugemal reisides Green Key - see märk tunnustab majutusettevõtete keskkonnasõbralikku tegevust ja säästva turismi ideede jälgimist. Majutusasutuses viibides tasub ka ise meeles pidada keskkonnasäästlikkuse põhimõtteid: toast väljudes kustuta tuled, võta võimalikult lühikest aega dušši, kasuta käterätte korduvalt (selleks riputa need nagisse) ning tagasta sulle jagatud infovoldikud ja kaardid.

Turismitööstuse keskkonnamõjudes mängivad suurt rolli ka suveniirid ja mälestusesemed. Troopikas võluvad meid tänavatel müüdavad imekaunid korallid, elevandivõhkadest nipsasjad, linnades kuulsate sümbolitega tassid ja T-särgid. Kuid mis on nende asjade tegelik hind? Reostus ning ressurside ekspluateerimine on suveniiriäridega kaasnev reaalsus.

Kuidas aga ökovalust hoolimata tuua kingitusi sõpradele ja lähedastele? Valikuid on mitmeid. Osta kohalikku käsitööd ja toitu, käi second-hand poodides, õpi kohalike käe all ise traditsioonilisi nipsasjakesi tegema, võtta kaasa seemneid või kive (kui see on sealses piirkonnas lubatud), osta kohalikke maitseaineid, ravimtaimi, teed ja kohvi jne. Eelistada võiks kohalikult toodetud, vähepakendatud, otstarbekaid suveniire, mille soetamine toob rõõmu ostjale, müüjale, tootjale, loodusele ja otse loomulikult kingisaajale.

Lõpetuseks, reisida võib keskkonnasäästlikult ka hotelle ja poode külastamata. Heaks alternatiiviks on reisimise käigus teha hoopis vabatahtlikku tööd. Oma ökojalajälge saab “heastada” mahetaludes programmiga Wwoof või saada põnevaid kultuurilisi kogemusi Workaway abil. Keskkonnasõbralikemaid reisivariante leidub igale maitsele!

 

Ülesanne #1  - Video vaatamine

Vaata seda Youtube’i videot keskkonnasõbralikust reisimisest (võid valida ka mõne muu video). Proovi leida nippe ja nõuandeid, kuidas reisida keskkonnasäästlikumalt.

Tagasiside #1

Jaga meiega, milliseid häid nippe leidsid, mille peale sa ise enne ei tulnud! Äkki oskad ka ise midagi lisada, mida videos ei mainitud?

 

Ülesanne #2 - Kondimootor tööle

Iga päev reisime tööle/kooli, sõpradele külla, poodi ning tagasi koju. Proovi üks päev liigelda kas jala või jalgrattaga. Kui juba oledki roheline liikleja, siis kutsu väljakutse raames mõni hea kaaslane samuti üles autost või ühistranspordist loobuma.

Tagasiside #2
Jaga meiega pilti enda jalutuskäigust või rattaga sõidust. Kui sul pole võimalik pilti teha, kirjelda meile, kuidas sulle meeldis kondimootoriga sel päeval liigelda.

 

Ülesanne #3 - CO2 teke lennureisil

Arvuta välja enda mõju keskkonnale, kui oled kunagi lennanud mõnda kaugemasse sihtpunkti. Vali üks lennumarsruut ning arvuta CO2 teke selle lehel abil.
 

Tagasiside #3
Aastas seob üks puu umbes 28 kg CO2. Mitu puud peaks istutama, et katta sinu lennureisi CO2 produktsioon? Kirjuta meile vastus! 

 

Ülesanne #4  - Suveniirid

Reisides on suur tähtsus ka mälestuste kogumisel. Pildid, riided, suveniirid ja kingitused aitavad meil hiljem häid mälestusi meenutada. Kuid ka suveniiride soetamisel on oluline silmas pidada nende mõju keskkonnale.

Tagasiside #4
Kirjuta meile, kas tood reisidelt suveniire kaasa ja kui, siis millised? Mis on olnud kõige meeldejäävam keskkonnasõbralik suveniir, mida oled reisilt toonud? Võimalusel lisa sellest pilt.