Seiklushundi keskkonnablogi

3# PLOGGING - 2018 aasta uus jooksutrend!

 

Meie käest on küsitud: “ Miks te seda teete?”.
Me küsime vastu: “Miks teie seda EI tee?”

                                                   
           Erik Ahlström, ploggingu edendaja

 

 


Selge on see, et ürituste korraldajatel on suur vastutus ja roll oma ürituste keskkonnasõbralikumaks muutmisel. Kuid sellest pole tõeliselt kasu, kui osalejad korraldajate tegutsemist ei mõista ja süsteemiga kaasa ei tule. Seega muutuste läbiviimisel on üheks oluliseks osapooleks ka teadlikud osalejad.

Tore on tõdeda, et keskkonnateadlikkus 🌿 on järjest enam levimas ning sportlaste seas on loodud lausa uus jooksutrend - plogging

 

Ja see on päriselt ka väga populaarne! 

 

Erinevate allikate kohaselt sai plogging alguse 2016. aasta paiku Rootsist 🇸🇪 ning tulenebki rootsikeelsetest sõnadest plocka upp (võta üles)/ plocka skräp (korja prügi üles) ning jogga (sörkima). Lühidalt selgitades on tegu harrastusega, kus inimene läheb õue jooksutiiru tegema ning teekonna jooksul korjab üles ka prügi, mida lähemal või kaugemal näeb. Korjatu kogub kas kotti, mis spetsiaalselt selleks tarbeks kaasa võtnud või hoiab näpus ja poetab leiud juba jooksu ajal mõnda prügikasti. 

 

 

 


Ploggingu nimetus võis küll Rootsist alguse saada, kuid paralleelselt selle mõiste sünniga alustati Prantsusmaal 🇲🇫  ka liikumisega Run Eco Team, mille põhimõte täpselt sama kui ploggingul, kuid mis ei defineeri oma tegevust konkreetselt selle mõiste kaudu. Seega võib olla ka pisut vaieldav, kust
see harrastus sisulise idee poolest  täpselt oma alguse siiski sai. 

 
Paari viimase aasta jooksul on plogging levinud eelkõige Skandinaavias, Prantsusmaal ja Tais. Treeningu poolest on see mitmekülgsem kui tavaline jooks, sest liikumine eeldab jooksu ajal ka kükitamist, väljasirutamist, kummardamist - kui käes on lisaraskusena ka kott, siis rakenduvad tavalisest mõjusamalt töösse ka käelihased 💪. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Erik Ahlström, kes alustas ploggingu trendi Stockholmis, on loonud harrastuse levimise edendamiseks ka rootsikeelse lehe: Plogga. Seal on ka broken windows theory ehk katkise akna teooria kaudu selgitatud tegevuse sügavamat sisu, milleks on vältida suurte, eelkõige vandaalitsemise ja kuritegevusega seotud probleemide levikut ja tõusu, hoides korda juba rohujuure tasandil. Usutakse, et mida prügistatum keskkond, seda suurem on tõenäosus lisaks keskkondlikele probleemidele ka ühiskondlikele, sotsiaalsetele jms probleemidele. 

Seega - keskkonna hoidmiseks on väga mitmetahulisi põhjendusi - ka selliseid, millele esmajoones mõeldagi ei oskaks! 💡

Kuna plogging on vägagi sotsiaalne ja kaasav tegevus, siis paljud hoiavad oma prügivara treeningu lõpuni alles, teevad leiust pilti ja jagavad seda sotsiaalmeedias teiste ploggeritega. Hetkel on prantslaste Run Eco Team Facebooki grupp kõige suurema ploggerite liikmeskonnaga - grupis on 21 164 liiget ja prügileidudest pildi tegemine on pigem kõigile meelepärane reegel, kui et erand. 

 

Kogukonnal on ka Run Eco Team nimeline äpp 📱 ning nende kodulehelt leiab kaardi, kuhu saab rakenduse kaudu märkida, milline jooksutrajektoori on puhas, keskmisel puhas või väga prügistatud. Samuti saab rakenduses ära märkida kogutud prügi hulga, et jooksvalt kõigi ploggerite koristustöö ka numbrites kokku lüüa ja silme ees hoida aina kasvavat jäätmete hulka, mis tänu jooksjate tegevusele oma õigesse kohta jõuab.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Loomulikult ei ole jooksmine kohustus - plogger võib olla ka lihtsalt jalutades. 🙂 


Eestis 🇪🇪 on alanud aastast siin-seal sotsiaalmeedias sellest liikumisest juttu olnud, kuid organiseeritud kogukondliku tegevust sellest veel arenenud pole. Küll aga võib see varsti juhtuda! 

👉 Tänases Terevisioonis oli saatelõik, kus kutsuti inimesi Viljandis kõkutama (ehk kõndima ja kummardama), mille käigus siis ka prügi korjata ja linna puhtamaks teha. Soovitame soojalt teha nädalavahetusel väljasõit Viljandisse ning aktsioonis kaasa lüüa. Rohkem infot uurida ja saatelõiku vaadata saab SIIN

👉 Ja see pole veel kõik! Tartu Loodusmaja on teema samuti kätte võtnud ning korraldab kuuajase plogging challenge’i, millega ka meie kutsume üles liituma! Selle kohta postitame rohkem infot lähipäevil. 😉

👉 Algava väljakutse täitmiseks on suurepäraselt sobivad ka Seiklushundi päevakud - iga päevak toimub erinevas Tartu paigas, seega koristustööde ulatus oleks mõjusalt laiaulatuslik! Ploggingu lihtsustamiseks oleme meeleldi abiks ning jagame võistluskeskuses väikeseid kotte 🛍️, mis rajale näppu võtta ja kuhu sisse prügivarandust koguda.  

Toredaid mõtteid ploggingu kohta leiab ka SIIT videost.

Mida teie ploggingust arvate? 🙂

4# 4 kuud ja 14 üritust hiljem ehk kuidas jäätmesüsteem seni toiminud on?

Esimest korda katsetasime jäätmete sorteerimise süsteemi märtsi keskel esimesel orienteerumispäevakul. Senini on toimunud kaheksa väiksemat üritust ehk orienteerumispäevakut ning kuus suuremat - 59.Jüriööjooks, Tartu Rogain, Tartu Vägilase jooks, Narva Vägilase jooks, STIHL Multisport Challenge, Tartu Öörogain.

5# Räägime joogitopsidest vol 1 - Sorteerida! Miks?

Ühekordse kasutusega topsid võeti tarvitusele tervislikel kaalutlustel asendamaks avalikes veejoogikohtades ühiskasutatavaid joogitopse, kuid eelmise sajandi teisel poolel asendus joogitopside positiivne kuvand negatiivsega, sest mõisteti ühekordsete topside kasutamisest tingitud silmatorkavat jäätmekogust. 

6# Räägime joogitopsidest vol 2 - Sorteerida! Kuidas?

Eelmisel aastal sai korraldajate loal käidud Tartu Rattarallil ning Ööjooksul joogipunktides topse korjamas (aitäh!). Eelkõige oli tarvis plasttopse, et neist Eesti Rohelise Liikumise projekti tarbeks taaskasutuse kunstitaiest teha ning kokku sai kogutud ja kodus vannis üle loputatud, vat selline hunnik plasttopse!