Ongoing projects

1. märts: „MINU ROHELISED HARJUMUSED“

01:38 01. märts 2017

 

Tere tulemast Roheväljakutsesse!

Meil on hea meel näha, et oled valmis proovima keskkonnahoidlikku elustiili. Homme, 1.märtsil on esimene päev 10-päevasest teekonnast iseenda ja looduse heaks. Iga päev ootab sind ees uus teema ja uued ülesanded.

Pole vahet, kas elad linnas või maal ning kas sa juba keskkonnahoidlikku eluviisi järgid või oled alles algusjärgus - Roheväljakutse inspireerib ja aitab sind sellel teel. Pakume sulle võimalust proovida keskkonnasõbralikku eluviisi- kaotada ei ole midagi, võita aga kuhjaga. Roheväljakutse püüab sind inspireerida rohkem  keskkonnale mõtlema ning oma ökoloogilist jalajälge vähendama. Sageli me ei teadvusta, et suured muutused saavad alguse väikestest asjadest. Roheväljakutse ei ole imerohi kestlikku ja keskkonnasäästliku maailma/ühiskonna saavutamiseks, vaid väike samm õiges suunas. Ära unusta, et iga väike tegu loeb!

Alustame tänast Roheväljakutset enese sisse vaatamisega ehk palume sul lähemalt mõelda enda praegusele elule, harjumustele ja käitumisele just keskkonnahoiu vaatevinklist. 

Kas oled valmis saama teada oma esimesi ülesandeid? Teeme siis algust!

 

 

 

 

 

ÜLESANDED JA TAGASISIDE

Meil on täna sulle kaks miniülesannet, palume sul täita need mõlemad (teise ülesande leiad lk 4):

Ülesanne #1: Täida test ja saa teada, kui keskkonnasõbralik sa oled. Enne, kui saad hakata muutusi ellu viima, on vaja teada enda stardipositsiooni. Et lihtsustada sinu eneseanalüüsi, oleme koostanud lühikese 18 küsimusega testi. Vasta iga väite kohta, kas teed niimoodi a) Alati, b) Mõni kord või c) Mitte kunagi. Täida see test ära ja arvuta kokku, milline vastusevariant oli kõige sagedam. See test aitab hinnata sinu igapäevaseid harjumusi ja valikuid ning nende mõju sinu tervisele ja meie koduplaneedile. Proovi olla maksimaalselt aus.

Väide

Vastusevariandid: a) Alati b) Mõni kord c) Mitte kunagi (kirjuta sobiv täht, vali ainult üks)

1. Liigun jala/jalgratta või ühistranspordiga rohkem kui autoga.

 

2. Mul on kodus jalgratas ja kasutan seda transpordiks aasta läbi.

 

3. Võtan poodi kaasa oma koti ja ei osta kilekotte.

 

4. Ostan öko- või mahemärgiga toidukaupu.

 

5. Söön valdavalt kohalikku päritolu toitu.

 

6. Ma teen igal nädalal trenni.

 

7. Lähen loodusesse vähemalt ühe korra nädalas.

 

8. Eelistan kasutatud riideid ja tarbeesemeid uutele.

 

9. Suunan oma vanad riided, mööbli või kodutarbed heategevusesse või taaskasutusse

 

10. Püüan vähendada liha osakaalu enda menüüs.

 

11. Mul tekib vähe toidujäätmeid

 

12. Kasutan oma kodu puhastamisel ökomärgisega tooteid või looduslikke puhastusvahendeid (sooda, äädikas).

 

13. Ma sorteerin eraldi vähemalt kolm 6-st jäätmetüübist (olme, segapakend, paber-papp, klaas, biolagunev, ohtlikud jäätmed).

 

14. Ma eelistan pakendivabu tooteid või võtan poodi kaasa enda pakendi (nt võrkkoti).

 

15. Vaatan keskkonnateemalisi dokumentaalfilme või külastan mõnd selle teemalist seminari/aruteluõhtut vähemalt ühe korra kuus.

 

16. Osalen igal aastal kogukonnatalgutel „Teeme Ära!“ või muudel sarnastel üritustel.

 

17. Võtan elektroonikaseadmed pistikupesast välja, kui ma neid ei kasuta.

 

18. Viin katkise või kasutuseta seisva elektroonika jäätmejaama.

 

 

 


 

 

Vaata oma testi tulemused üle ja tee kokkuvõte, mis vastusevariant oli sul ülekaalus (kas a, b või c). 

 

TESTI TULEMUSED. Kui sul on ülekaalus:

A - Väga tubli, oled õigel teel. Oled läbi ja lõhki keskkonnasõbralik. Jätka samas vaimus! Loodame, et saad siit väljakutsest uusi mõtteid ja inspireerid oma eeskujuga ka teisi osalejaid!    

B - Tubli! Sul on hea keskkonnateadlikkus ja sa juba rakendada mõndasid keskkonnahoidlikkuse põhimõtteid oma elus. Soovitame sul üle vaadata väited, kus vastasid c ehk „Mitte kunagi“ – need on mõttekohad, kui tahad enda käitumist muuta veelgi keskkonnahoidlikumaks, saad sealt algust teha.

C - Sul on kõvasti arenguruumi, et muuta oma elustiili keskkonnahoidlikumaks. Vaata üle need väited, kus vastasid c ehk „Mitte Kunagi“ ning vii ellu mõned muutused. Kunagi ei ole hilja alustada, muutused algavadki väikestest sammudest. Esimese sammu - väljakutsega liitumise, oled juba teinud. Loodame, et väljakutse inspireerib ja haarab sind kaasa ning saad ka ise aru, et keskkonnasääst võib-olla lihtne ja lõbus.

Tagasiside #1. Esimene ülesanne - test on sinu enda jaoks (tagasisidet me ei soovi) ja lihtsustab sinu praeguste hoiakute ja käitumise keskkonnasõbralikkuse hindamist. Soovitame selle testi uuesti sooritada näiteks aprilli alguses ja vaadata, kas sinu harjumused on tänu väljakutsele muutunud.

Ära muretse, kui sul ei läinud nii hästi, nagu oleksid soovinud. Oluline pole mitte tulemus, vaid see, kui palju sa sellest õppisid.

 

Vaata teist ülesannet, mis sul täita tuleb, järgmiselt leheküljelt.

 

 

 

Ülesanne #2. Soovime osa saada sinu keskkonnasäästu nipist. Vaata üle oma igapäeva harjumused ning mõtle läbi, kuidas sa juba praegu (võib-olla endalegi teadmata) keskkonda säästad. Kas võtad iga kord poodi minnes riidekoti kaasa, armastad liigelda jalgrattal, annad toidujäägid lemmikloomale vms. Need on ainult üksikud näited, ole loov!

Tagasiside #2. Sisesta oma keskkonnasäästu ilmestav postitus (kommentaar ja/või foto) Facebooki „Roheväljakutse 2017“ gruppi ja ära unusta oma postitusele lisada hashtagi #Roheväljakutse2017. Kes soovib vastuse saata e-maili teel, palume kiri (ja/või foto) saata e-mailile valjakutseroheline.ee

 

SUL ON AEGA NENDE ÜLESANNETE ELLUVIIMISEKS JA TAGASISIDE ANDMISEKS 1. MÄRTSI KESKÖÖNI.

 

Sinu esimene samm keskkonnahoidliku elu poole on tehtud, tubli töö!

 

Järgmise päeva ülesande täpne kirjeldus saabub sulle meilile 1. märtsil kell 18.00.                   2. märtsil ootab sind ees „Keskkonnasäästliku transpordi“ päev.

 

EDU!

 

 

Green Drinks Tartu

13:34 21. oktoober 2014

At the core of the events held in the context of Green Drinks Tartu are topics addressed by respective experts in a way that shows the participants how environmental themes are interwoven with the choices and decisions they make in their everyday lives.

The format of these events is derived from a chance meeting of a circle of environmentally conscious friends in a North London pub originally in 1989, which, in 1990, were styled ‘Green Drinks’ (www.greendrinks.org).

The meetings adhere to the idea that they are open to anyone who cares about the environment and is willing to express one’s opinion on green issues. By convention, the meetings are held once a month. Within the framework of self-organised citizens’ initiatives, this format has, as of this moment, incorporated 636 cities worldwide into the network.

In Estonia, these kinds of gatherings began under the name of Green Drinks Tartu in April 2011. In the context of the meetings, the discussions have covered the construction of Rail Baltica, the environmental impact of the comprehensive plan for Tartu city centre, ecocide in Europe, the activities of the Estonian Council of Environmental NGOs, environmental journalism, the activities of the Organic Garden of Tartu, and many other interesting topics.

More detailed information about the events is available on the Green Drinks Tartu Facebook page.

The Green Drinks events are organised by the Estonian Green Movement in collaboration with the Tartu Environmental Education Centre. The events are supported by the City of Tartu and Põhjala Teetalu.