Projekti uudised

Projekti uudised

Märgatud! Linnapildis leiab nõuandeid edukaks piknikuhooajaks

11:08 21. juuli 2017


Juuni keskpaigast alates võib Pärnu, Viljandi ja Tartu linnapildis märgata isemoodi stende, mis kutsuvad üles suvehooajal rohealadel keskkonnasõbralikult tegutsema ning jagavad huvitavat, eelkõige ühekordseid pakendeid ja ressursside kokkuhoidu puudutavaid fakte.

Suvel veedetakse palju aega värskes õhus, kas matkates, festivalil või piknikul viibides ja lihtsalt puhates. MTÜ Eesti Roheline Liikumine koos Tartu Keskkonnahariduse Keskuse ning Läti keskkonnaorganisatsiooni Homo Ecosega alustasid sel suvel projekti „Keskkonnasõbralikud avalikud üritused“, mille eesmärk on juhtida inimeste tähelepanu üritustega kaasnevale keskkonnamõjule ning anda ideid, kuidas oma ökoloogilist jalajälge vähendada. Selleks mõningatesse piknikupaikadesse üles seatud ka infostendid "6 sammu edukaks piknikuhoojaks" – et varustada inimesi ideede ja infoga just seal, kus see kõige asjakohasem on.

6 sammu edukaks piknikuhooajaks

Sel suvel on projekti keskmes vabaõhuürituste keskkonnamõju alane teavitus. Värskes õhus einestamine on kahtlemata meeldiv ning lõõgastav tegevus, kuid kahjuks toob see tihti kaasa ka väga palju jäätmeid, eriti ühekordsete nõude ning pakendite näol, mida üpriski kergekäeliselt kasutame. Tihtipeale võime neid pakendeid näha vettinuna jõekallastel, kraavides, pargis põõsaste all. Palju on ka plastikut, mida ei saa ümber töödelda ja mis lõpetab prügimäel.

Õnneks on olemas ka alternatiivseid lahendusi ning häid soovitusi, kuidas suvist piknikuhooaega veidi keskkonnasäästlikumalt läbi viia. Siin mõned näited:

1. Kasuta korduvkasutatavaid nõusid.
2. Võta piknikule kaasa kohalikku, hooajalist, võimalusel mahetoitu.
3. Väldi pakendeid - võta toit kaasa oma karpides.
4. Liigu piknikupaika jalgsi, rattaga või ühistransporti kasutades.
5. Kanna endaga kaasas taastäidetavat pudelit.
6. Jäta endast maha korras piknikupaik - võta jäätmed kaasa või võimalusel kasuta prügikasti.

Projekti eestipoolne juht, Eliisa Saksing kutsub inimesi üles tegema oma suveüritustest sündmused ning vahetama ühekordne kestva ja korduvkasutatava vastu: “Väga levinud ei ole teadmine, et ühekordsed topsid võeti kasutusele tervislikel kaalutlustel asendamaks avalikes joogipunktides ühiskasutatavaid topse. Mõned kümnendid hiljem ühekordsete topside positiivne kuvand muutus, sest mõisteti tekkiva jäätmekoguse keskkonnamõju, “ selgitab Saksing. „Praegu on tervislikud kaalutlused asendunud mugavusega – nii lihtne on ühekordseid nõusid osta ja pärast minema visata. Kuid see tegevus pole jätkusuutlik ning on vajalik, et see teadmine jõuaks edasi,“ lisab ta.  

Stendidel olevat teksti saab lähemalt uurida SIIN !

Ka stendidel on oma lugu

Stendid leiab Pärnus kolmest kohast – Rannapargist, Veteranide pargist ja Annemõisa pargist, Viljandis neljast kohast – Viiratsi mäe, Huntaugu, Paala järve ja Obeliski piknikupaikade juurest, Tartus Tartu Loodusmaja juurest (peatselt leiab mujaltki).

Stendid on ehitanud taaskasutuskunstnik Marta Moorats, kelle eesmärk oli viia stendidel olev info kontruktsiooniga kooskõlla: „Poest stendi jaoks uute materjalide ostmine poleks antud projekti puhul olnud eriti eetiline. Samuti jälgisin materjalide kokkupanekul hõlpsust stendide vananedes erinevad materjalid teineteisest eraldada ja ümbertöötlusesse saata.“

Stendide ehitamiseks kasutatud materjalid - ühekordsed nõud, toiduainete plastikpakendid ja Plastrexi profiil - on taaskasutuses. Tegu on jäätmete ja tootejääkidega, mis on kas 100% ümbertöödeldud ja/või 100% ümbertöödeldavad. Stendiraamile lisatud pakendite eesmärk on lisaks kaunistuselemendiks olemisele tuua ka piknikuhooajal valitsev peamine probleem – ühekordsete pakendite jäätmed - inimestele nö puust ja punasena silme ette.

Projekt „Keskkonnasõbralikud avalikud üritused“ kuulub Interreg Est-Lat 2014-2020 programmi. Lisainfot: www.roheline.ee.