Projekti uudised

Projekti uudised

Linnaorienteerumisega keskkonnasäästlikule piknikuhooajale!

14:27 16. juuni 2017

Suvi on tulemas ning see tähendab, et üha enam aega veedetakse värskes õhus, kas matkates, festivalil või piknikul viibides või lihtsalt puhates. MTÜ Eesti Roheline Liikumine koos Tartu Keskkonnahariduse Keskuse ning Läti keskkonnaorganisatsiooni Homo Ecosega alustavad sel suvel projekti, mille eesmärk on tõsta teadlikkust, et aidata muuta suvised vabaõhuüritused keskkonnasõbralikumaks. Sellel reedel, 9. juunil toimub projekti avaüritus – Orienteerumisretk „10 punktiga ökovormi“, mille rõhuasetus on suvisel piknikuhooajal.  

See teema on oluline, sest värskes õhus söömine on kahtlemata meeldiv ning lõõgastav tegevus, kuid kahjuks toob see tihti kaasa ka väga palju jäätmeid, eriti ühekordsete nõude ning pakendite näol. Järmgiseks piknikuks peab taas uued ühekordsed tooted ostma ning poelettidelt eelnevalt pakendatud toitu kaasa haarama. Õnneks on olemas ka alternatiivseid lahendusi ning häid soovitusi, kuidas suvist piknikuhooaega veidi keskkonnasäästlikumalt läbi viia.

6 SAMMU EDUKAKS PIKNIKUHOOAJAKS

(soovitused sobilikud nii isiklikku piknikku korraldades kui ka avalikel üritustel osalemiseks )

1.      Kasuta korduvkasutatavaid nõusid.

2.      Võta piknikule kaasa kohalikku, hooajalist mahetoitu.

3.      Väldi pakendeid - võta toit kaasa oma karpides.

4.      Liigu piknikupaika jalgsi, rattaga või ühistransporti kasutades.

5.      Kanna endaga kaasas taastäidetavat pudelit.

6.      Jäta endast maha korras piknikupaik - võimalusel kasuta prügikasti või võta jäätmed kaasa.

 

Vihjeorienteerumine „10 punktiga ökovormi“ Tartu erinevate piknikupaikade vahel annab hea võimaluse suviselt rohelises linnas jalutada või joosta tavapärasest põnevamal ja väljakutseid esitaval moel. Lisaks erinevate asukohtade avastamisele saab praktilisi teadmisi algavaks pikniku- ja grillihooajaks. Samuti rõõmustavad osalejaid loosiauhinnad, mida saab algaval suvehooajal edukalt kasutada.


Mis täpsemalt on vihjeorienteerumine? See tähendab, et pole orienteerumiskaarti, mille abil punkte otsida, vaid igas punktis on tekstilised vihjed, mis juhatavad järgmisesse asukohta. Reedesel orienteerumisretkel on igas punktis vihjed nii paberkandjal kui ka QR-koodina, mis tähendab, et soovijad saavad kasutada vihjete lugemiseks ka oma nutitelefoni. QR-koodi skanneerimiseks tuleb eelnevalt laadida telefoni QR-koodi lugemise äpp. Kui vihje läbihammustamisega hätta jäädakse, saab telefoni teel ühendust võtta korraldajatega, kes abistavad järgmise punkti leidmisel. 

Valida on pikema (u 7,2 km) ja lühema (u 3,5 km) raja vahel. Radu võib läbida nii jalgsi kui ka rattaga, nii üksi kui ka kambakesi. Kõik saavad valida enda jõukohase raja ning tempo! Raja läbimise kiirus ei ole oluline, sest auhinnad loositakse kõigi osalejate vahel. Auhindadeks on erinevad keskkonnasõbralikud tooted, mida algava suve jooksul ja miks mitte ka muul ajal, kasutada, näiteks: bambusest söögiriistad koos kotiga, metallist joogipudel, vahendid kaasa võetava toidu pakendamiseks jpm. Peaauhind on väga kompaktne, kuid võimas kaasaskantav päikesepaneel, millega saab värskes ühus viibides kas või sülearvutit laadida!

Start ja finiš avatud kell 14:00-19:00, sekretariaat asub Tartu Loodusmaja fuajees. Üritus on TASUTA!

Üritus kuulub Tartu loodusfestivali kavasse. Vaata ka www.loodusfestival.ee.

Orienteerumisretk on Interregi Est-Lat programmi projekti “Keskkonnasõbralikud avalikud üritused” avasündmuseks.